úterý 3. června 2008

Volejte Novu?

V minulém týdnu jsem na ČT 1 v Událostech dvakrát zaregistroval zmínku o portálu i-legálně.cz. Na Nově - ticho po pěšině.

Mediální humbuk kolem údajně "neomezeného stahování hudby" v mnohých posluchačích vyvolal poněkud falešné naděje. Zavedené i nezavedené servery, blogy a blogýsky se předháněly ve vychvalování jednoho velkého nic.

Padala nadnesená čísla (70% stahované hudby v ČR...). Prodej 225 000 písniček zadrátovaných do DRM je prezentován jako velký úspěch (průměr 616 písniček denně)? Použijme opět kalkulačku a počítejme. Podle Mezinárodní federace fonografického průmyslu byla loni velikost trhu s on-line hudbu jen 24 miliónů korun včetně různých zvonění pro mobily apod.(Zdroj E15). Pokud by portál i-legálně.cz měl 70% trhu, jedna stažená píseň by stála 74 Kč! Nejnovější deska Madonny Hard Candy stojí 319 Kč a za jednotlivé písničky zaplatíte 35,60 Kč. Podle digiweb.ihned.cz se celkové tržby odhadují na 5,6 milionů korun. Neumím počítat nebo dělám nějakou jinou chybu?

Komu leží na srdci naše digitální blaho? Kdo vlastně tento humbuk rozjel a proč?

Podle ekonomického deníku E15 Nova celý obchod podpoří především marketingově. Podle zdrojů E15 na úvodní reklamní kampaň vynaloží okolo 35 milionů korun. K tomu přidá odkazy na prodej digitální hudby do pořadů Snídaně s Novou nebo Eso. Do budoucna není vyloučen ani specializovaný hudební pořad. Vstupem do obchodu s hudbou tak jen Nova utužila spolupráci s i-legalne.cz. Tomuto obchodu již od počátku dubna dodává reklamu.

Nova si zřejmě plánuje, že svými penězi ovládne výraznou část českého internetu a prodeje digitální hudby. Tyto nově položky ve stroji na peníze by jí měly přinést několik dalších milionů.

Bude se po čase o těchto akvizicích mluvit jako o digitálním Waterloo? Nebo dotcom.cz?

Zdroje:
www.mediar.cz
www.e15.cz
digiweb.ihned.cz

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

neni cas zverejnit a poslat petici? ted kdyz ma byt iphone i v ČR a SR?

vrtal řekl(a)...

Máte pravdu, chtělo by to. Ale nechci vypouštět nějaké nedodělky. Více/méně je to one mam show a co si nezařídím, to prostě nemám.
Nechci nic slibovat ani naznačovat, prostě až to bude z mého pohledu připravené a odladěné, spustí se to. Nebudu už raději psát termíny, je to poněkud dvojsečné.

Anonymní řekl(a)...

A co takhle trošku OpenSource. Zveřejnit beta (RC) verzi petice, dále každý napíše svůj názor na ni nebo dopíše svou verzi. Možná by to bylo rychlejší.

vrtal řekl(a)...

1/ Spolupráci vítám. Nadšení ale zpravidla vyprchá po napsání komentáře a zájem o danou věc je na nule. Nechci zde psát hledám webaře, pisatele… Ti, co se nadšeně hlásili, po 14 dnech už na maily nereagují. OpenSource se v tomto případě bohužel neosvědčilo.
2/ První veze petice již byla zveřejněna i okomentována, ale dal jsme se zatím nedostali.
3/ Chystám změny: přesun na jiný web, grafiku atp.
4/ Tajně jsem doufal, že s příchodem iPhonu do ČR se věci iTunes a případné lokalizace zhostí buď CDS nebo Apple. V jejich vlastním ekonomickém zájmu. Byla to poněkud planá mýlka.

Anonymní řekl(a)...

Cau, nevim jestli o tom vis, ale zku tohle: http://www.itunes.cz/